EDELHOLZ - parketta, padló egy életre

GYIK - Svédpadlók

Gyakran felmerülő kérdések - SVÉDPADLÓK

A svédpadlók termékszerkezetét, anyagát, felületkezelését illető kérdések

 

Milyen alapanyagból készülnek az EDELHOLZ svédpadlók?

Az általunk gyártott svédpadlók és faparketták kizárólag a legkiválóbb minőségű tölgy- és kőrisfából készülnek. Legyen szó tömör vagy többrétegű svédpadlóról, alapanyagként csak tölgyfát, vagy kőrisfa padlóink esetében kőrisfát használunk fel.

Honnan származik az EDELHOLZ svédpadlók alapanyaga?

Az EDELHOLZ svédpadlók - akárcsak minden más EDELHOLZ termék - csakis kiváló minőségű, tudatos, fenntartható erdőgazdálkodást folytató magyar állami erdészetekből származó tölgyfából és kőrisfából készülnek. A hozzánk kerülő rönkfaállományt szakértő kollégáink személyesen, még az erdőkben választják ki, ahonnan a zalalövői üzemünkbe kerülve szigorú minőségbiztosítási standardoknak megfelelően készítjük el belőlük svédpadlóinkat és más termékeinket.

Milyen felületkezeléseket kapnak a svédpadlók?

Az általunk gyártott svédpadlók és más termékek - falburkolatok, lépcsők, kastélypadlók, étkezőasztalok, ülőkék – egytől egyig a legkiválóbb minőségű, károsanyagtól mentes oxidatív, lenolajos felületkezelést kapják.

Ezek az olajok és waxok természetes növényi kivonatok, melyek különböző ásványi anyagokat is tartalmaznak. A megszáradt anyagok egyaránt ártalmatlanok emberre és állatra is, minőségük még a gyermekjátékokkal szemben támasztott követelményeknek is megfelel. Felületkezeléseinkről részletesen itt olvashat.

Miért fontos a megfelelő svédpadló termékszerkezet kiválasztása?

Svédpadlóink tervezésekor különösen nagy figyelmet fordítottunk arra, hogy szem előtt tartsuk: minden otthon más és más. Éppen ezért különböző termékszerkezetű svédpadlót ajánlunk padlófűtéshez, műemléki projektekhez vagy új építésű otthonokhoz, ahol az aljzatkialakítás csak különösen vékony padló beépítését teszi lehetővé. Az ideális termékszerkezet kialakításában szakértő kollégáink segítenek.

Miért fontos a szegélyléc?

A svédpadló esetében sem elhanyagolható a szegélyléc, amelynek praktikussági, vizuális és technikai okai is vannak. Elsősorban a padló széleinél kialakított dilatációs hézagot kell mindenképpen kitakarni. A technikai fontosságon túl a felhelyezett szegélyléc optikailag növeli meg a padló felületét, ami nagyobb térérzetet eredményezhet. Mindennapi rutinjainkat pedig azzal a praktikummal teszi könnyebbé, hogy védelmezi a falat az esetleges takarítás közben keletkező nedves felverődésekkel szemben.

Kérhető-e lépcső a svédpadlóval megegyező színben?

Igen, hiszen komplex lépcső- és padlórendszereinknek köszönhetően a lépcsők és szegélylécek is kérhetők a svédpadlóval megegyező színben és struktúrában. Különleges, egyedi igények esetében tölgyfa asztalaink színét is tudjuk a padlóhoz igazítani.

Egyszerű tisztítani a svédpadlót?

Svédpadlóink tisztítása rendkívül egyszerű, a kevés, ám pontos odafigyelés pedig egy emberöltőn keresztül fogja meghálálni gondoskodásunkat. Svédpadlóink száraz és nedves tisztítással is takaríthatók. Ezekről a pontos tisztítási módokról itt olvashat részletesen.

Milyen gyakran kell ápolni a svédpadlót?

A svédpadlókat használattól, igénybevételtől függően érdemes ápolni, amikor úgy látjuk, hogy a padló veszített kezdeti frissességéből, színmélységéből. Általánosságban elmondható, hogy pl. étteremben, kávézóban 10-12 havonta, normál lakótérben pedig akár 4-5 évente is elégséges lehet. A folyamat egyszerű, és ha betartunk minden szabályt, nem jelent nagyobb kihívásokat. Azoknak az ügyfeleinknek, akik a fapadló ápolását és felfrissítését maguk szeretnék végrehajtani, az alábbi linken összeállítottunk egy pontos és minden részletre kitérő leírást arról, hogyan kell a folyamatot elvégezni.

Milyen páratartalmat állítsunk be ott, ahol svédpadló vagy faparketta került lefektetésre?

Svédpadlóink és faparkettáink természetes fából készülnek, amely a fektetést követően tovább „él”, vagyis a helyiség hőmérsékleti és páratartalmi értékeinek megfelelően enyhén mozog. Éppen ezért a fapadló számára az az ideális, ha a helyiség hőmérséklete 20-22 Celsius fok között, a páratartalma 40-60% között van.

Fűtési szezonban, amikor a szoba levegőjének páratartalma alacsonyabb, érdemes párologtatókat elhelyezni a fűtőtesteken, de nagyban hozzájárulnak a helyiség klímaszabályozásához a virágok, növények is.

Nyáron és ősszel, esős időszakban javasoljuk klímaberendezés vagy légszárító alkalmazását zárt nyílászárók mellett, valamint a szokásos szellőztetési időket rövidítse le!

Hogyan szellőztessük azokat a helyiségeket, ahol svédpadló vagy faparketta került lefektetésre?

Amennyiben automata szellőztető berendezést használ, időzítse a szellőztetést a kora reggeli vagy késő esti időpontra, így hűvösebb levegőt tudunk beengedni a szellőztetendő helyiségekbe. Napközbeni szellőztetés során ugyanis a kinti magasabb hőmérsékletű levegő a benti hűvös helyre áramolva megemeli a helyiség relatív páratartalmát, amely a padló dagadásához, vetemedéséhez vezethet.

Kombinálhatók-e egymással a különböző fapadló típusok?

Igen, kombinálhatók egymással az egyes fapadló típusok. Burkolatváltó elemeinknek és gazdag méretválasztékunknak köszönhetően harmonikus terek alakíthatók ki különböző burkolattípusokból is. Mi több, a svédpadló és halszálkaparketták gazdag szín- és struktúravariációnak hála, akár izgalmas felület- és színbeli vegyes kombinációk is kialakíthatók.

Hány év garancia van az Edelhoz svédpadlókra?

Az Edelholz svédpadlókra és parkettákra a fektetési és ápolási útmutatóban előírtak betartása mellett 25 év szerkezeti és 5 év felületkezelési garanciát biztosítunk.

Padlófűtést és padlóhűtést illető kérdések

Helyezhető-e melegvizes padlófűtésre svédpadló?

Igen, de nem akárhogy és nem minden típusú svédpadló. Melegvizes padlófűtésre többrétegű Triplex svédpadlónkat ajánljuk, amely különösen erős és rugalmas felépítésének köszönhetően (mindhárom rétegében tölgy) kiválóan tölti be a hővezető réteg szerepét. Mi több, a rétegelt szerkezet kiváltképp nagy előnyt jelent gyakori hőmérséklet- és páratartalom-ingadozás esetén, ami például a padlófűtés használatakor is felmerül. Melegvizes padlófűtésre fektetett svédpadlóinkról ebben a cikkben olvashat, továbbá javasoljuk, hogy olvassa el fektetési útmutatónkat még a tervezés előtt.

Hova nem helyezhető svédpadló?

Nem engedélyezett a svédpadló olyan padlófűtésre való fektetése, amely hűtési funkcióval is ellátott! Svédpadlóink elektromos padlófűtésre csak abban az esetben fektethetők, ha az alább felsorolt feltételek mindegyike egyszerre teljesül:

  • a fűtésszálak az esztrichbe vannak öntve
  • az aljzat hőmérséklete kontrollált
  • a padló pedig úsztatott fektetési móddal kerül lerakásra

Bővebb információkért keresse értékesítő kollégáinkat.

Fontos még kiemelnünk, hogy nem javasoljuk padlóink fektetését pincehelyiségekbe, vizes, nyirkos helyiségekbe, fürdőszobákba, zárt térben lévő medence köré, illetve konyhába. A magas relatív páratartalom, a víz a padló dagadásához, akár teljes tönkremeneteléhez vezethet!

Fektethető-e svédpadló meglévő hidegburkolatra, amely alatt padlófűtés is van már beépítve?

Igen, fektethető svédpadló ilyen esetben is a már meglévő hidegburkolatra. Mivel a hidegburkolat rossz hőszigetelő, a padlófűtés hatásfoka csak csekély mértékben csökken. Ennek és a ráfektetett svédpadló jó hővezető tulajdonságának köszönhetően a padló kiválóan be tudja tölteni funkcióját. Fontos tényező ugyanakkor a meglévő hidegburkolat egyenletessége és szilárdsága. Amennyiben a padló ezeknek a kritériumoknak megfelelő, úgy az úsztatott, vagyis Elastilon-os technikával való fektetést javasoljuk. Az Elastilon-os fektetésről itt olvashat részletesen.

Nem szigeteli le a fa túlságosan a padlófűtést?

Összességében nézve nem. Mégpedig azért nem, mert a fa bár jó hőszigetelő tulajdonságokkal rendelkezik, mégis komoly átmelegedésre és hőtartásra képes. A fűtési szezon elején az első felfűtéskor a fapadló ugyan lassabban melegszik át, mint egy hidegburkolat, azonban felmelegedése után már jóval kevesebb energiával tartható fenn az elért hőmérséklete, mivel a faanyag egyfajta hőtároló pufferként funkcionál a továbbiakban. Az Edelholz rétegelt svédpadlók összehasonlítva más szalagparketákkal, hajópadlókkal a padlófűtések legjobb, legkiválóbb hőáteresztési mutatóit produkálják, hiszen a szerkezetüket alkotó mindhárom réteg kizárólag jó hővezető tulajdonságokkal rendelkező tölgyfából készül. Ennek köszönhetően biztonsággal és hatékonyan fektethetők padlófűtés esetén is.

Nem lebegteti a port a padlófűtés a gyerekszobában?

A padló felett nem fog lebegni a por, amennyiben a padlófűtés helyesen, a szabványoknak megfelelően van beállítva. Egyszerűen megfogalmazva nem szabad konkrétan azt éreznünk, hogy a talpunk alatt meleg a talaj, vagyis, hogy a padlófűtés felmelegítette a fát. Hogy egészen pontosak legyünk: a hatályos EU szabvány szerint a fűtött padló felülete nem lehet melegebb, mint 28°C. Egy átlagos családi ház esetében a beállítás akkor helyes, ha a padló hőmérséklete 22 és 25°C közé esik. Mindez nem csupán a por lebegtetése miatt fontos, hanem azért is, mert a túlfűtött aljzat a visszeres és ízületi problémákkal küzdő lábaknak is nagy ellensége.

Engedélyezett-e svédpadló fektetése padlóhűtés esetén?

Padlóhűtésre svédpadló fektetése semmilyen körülmények közt nem engedélyezett! Az a gyári garancia teljes elvesztésével jár.

A svédpadlók fektetését illető kérdések

A svédpadló fektetése és szakember keresése előtt hol érdemes tájékozódni?

A svédpadló kiválasztása és fektetése előtt olvassa el részletesen fektetési útmutatónkat és felmerülő kérdéseivel kapcsolatban keresse szakértő kollégáinkat.

Hogyan fektethető és rögzíthető a svédpadló?

A svédpadló lerakása műszaki szempontból történhet az újabb technológiáknak megfelelően beton aljzatra való ragasztással, esetleg speciális Elastilon szőnyegre történő úsztatott fektetéssel is, valamint a hagyományos technológia szerinti párnafára történő fektetéssel. Mivel a helyszíni körülmények meghatározóak a lerakás technológiáját illetően, javasoljuk, hogy lerakás előtt kérje ki szakértő kollégáink tanácsát.

Kérjük, mindig tartsa be a fektetési útmutatóban foglaltakat. Kérdés esetén és szaktanácsadásért kérjük, forduljon bizalommal hozzánk vagy kereskedőjéhez.

Milyen minőségű legyen az aljzat a svédpadló alatt?

A svédpadló alá kerülő esztrich aljzatbeton javaslatunk és kérésünk szerint minimum C25-ös, de inkább C30-as minőségű legyen. Amennyiben aljzatkiegyenlítés is szükséges, annak típusáról, minőségéről egyeztessen tanácsadó kollégánkkal.

Milyen rétegrenddel és vastagsággal számoljon fektetés előtt, és hogyan készítse elő az aljzatot a kivitelező?

Termékeink 14 mm-es, bizonyos típusok pedig 20 mm-es vastagságban készülnek. A 14 mm-es svédpadló fektetésére és rögzítésére 2 módszer ajánlott:

  • ragasztott technológia - ez esetben körülbelül 1,5 mm ragasztóvastagsággal kell számolni. Tehát az ezzel a módszerrel lerakott svédpadló esetében kb. 15,5 mm a teljes rétegvastagság.
  • úsztatott, azaz Elastilon-ra fektetésnél az Elastilon vastagsága 3 mm.

Tehát az ezzel a módszerrel lerakott svédpadló esetében 17 mm a teljes rétegvastagság.

Ragasztott vagy úsztatott fektetésű svédpadló? Milyen szempontok szerint válasszunk?

A svédpadló ragasztott technológiával való fektetéséhez kiváló, repedésmentes és megfelelően szilárd aljzatbetonra van szükség. Gyenge aljzatbeton is feljavítható erős, nagy szakítószilárdságú minőségre, azonban ez költséges feladat.

Az Elastilon szőnyeges fektetés alapvető követelménye az aljzattal szemben mindössze annyi, hogy az legyen sík és száraz, még ha repedezett és gyenge szerkezetű is.

Csap-nútba ragasztott úsztatott fektetési módszer nem engedélyezett!

Fontos tudni továbbá, hogy halszálka parketta kizárólag ragasztott technológiával fektethető.

Fektethető a svédpadló vakpadlóra, párnafára?

Az Edelholz által kínált fapadlók fektethetők hagyományos módon fa alpadozatra. Tervezés során
a helyes rétegrend kialakításáról kérje ki tervezője tanácsát. Kérdései esetén szakértő kollégáink
állnak rendelkezésére.

Fektethető-e svédpadló régi parkettára?

Igen, ám csak abban az esetben fektethető svédpadló régi parkettára, ha az szilárd és egyenes! Ebben az esetben a már korábban is említett, Elastilon-os technikával való fektetést javasoljuk.

Fektethetjük-e a fapadlókat saját kezűleg?

Bár svédpadló szálainkat és halszálka parketta elemeinket a könnyű fektetés érdekében körben nút-féderes szerkezettel láttuk el, mégis javasoljuk, hogy a fektetést szakember végezze el, betartva a fektetési útmutatóba leírtakat. Így biztosítható a termék hosszú élettartamát szavatoló, szakszerű kivitelezés. Amennyiben gondot okoz megbízható parkettás szakember találása, kollégáink ajánlással segítenek.

Katalógus letöltése

Katalógus letöltése

Padló, parketta kiszállítás az alábbi megyékbe: Bács-Kiskun – Kecskemét, Baranya – Pécs, Békés – Békéscsaba, Borsod-Abaúj-Zemplén – Miskolc, Csongrád-Csanád – Szeged, Fejér – Székesfehérvár, Győr-Moson-Sopron – Győr, Hajdú-Bihar – Debrecen, Heves – Eger, Jász-Nagykun-Szolnok – Szolnok, Komárom-Esztergom – Tatabánya, Nógrád - Salgótarján, Pest – Budapest, Somogy – Kaposvár, Szabolcs-Szatmár-Bereg – Nyíregyháza, Tolna – Szekszárd, Vas – Szombathely, Veszprém – Veszprém, Zala - Zalaegerszeg